Dlaczego wolimy oglądać filmy online?

Z badań wynika, że telewizja internetowa jest częściej oglądana niż tradycyjna telewizja. Zamiast kupować drogi abonament z wieloma kanałami tv, szukamy możliwości oglądania filmów online za darmo lub płacimy za dostęp do nich na platformach VoD. Dlaczego tak się dzieje? 

Wygoda

Bo tak jest wygodniej. Filmy za darmo w sieci możemy oglądać, gdzie chcemy i na czym chcemy. Skończyły się czasy, kiedy cała rodzina uroczyście zasiadała w salonie przed telewizorem i razem oglądała jeden film. Dzięki internetowi swoje ulubione produkcje możemy oglądać na tablecie, smartfonie czy laptopie i to w dowolnym miejscu np. w kolejce podmiejskiej w drodze do pracy, czy na pikniku w lesie. Duże znaczenie ma także godzina emisji. W przypadku tradycyjnej telewizji, gdy chcemy obejrzeć interesujący nas film, musimy zasiąść przed ekranem np. o 20.00 czy 22.00. Jeśli się spóźnimy, pozostaje już tylko zgrzytanie zębami ze złości i polowanie na powtórkę. Tymczasem filmy za darmo online możemy oglądać, kiedy mamy na to ochotę i czas np. w nocy. Nie musimy więc odrywać się od ważnych czynności, pędzić na łeb na szyję do domu po pracy, czy rezygnować ze spotkania z przyjaciółmi, żeby zafundować sobie filmowy seans. Możemy go sobie urządzić, kiedy wszystko mamy już załatwione i nadchodzi czas na relaks. 

Komfort wyboru

Bo to my decydujemy, jakie filmy będziemy oglądać. W przypadku tradycyjnej telewizji wybierają za nas nadawcy. To oni decydują, jakie tytuły znajdą się w ramówce stacji. Pół biedy, jeśli mamy ochotę oglądać proponowane przez nich filmy. Często jest jednak zupełnie inaczej. Skaczemy po kanałach, skaczemy i nie możemy znaleźć dla siebie niczego interesującego lub mamy wrażenie, że proponuje nam się tylko powtórki. Tymczasem korzystając z platform VoD, możemy wybierać spośród dziesiątków jeśli nie setek tysięcy tytułów filmów z całego świata. Mamy ochotę na konkretną komedię – jest komedia. Mamy ochotę na horror – wpisujemy w przeglądarkę jego tytuł i klikamy. I tak dalej i tak dalej. Oferta jest bardzo bogata. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki platformom umożliwiającym oglądanie filmów online mamy dostęp do wszystkich nowości i premier, na które wcześniej trzeba było wybrać się do kina, a także do tytułów, które np. z powodu kontrowersyjnego tematu lub zbyt odważnych scen nigdy nie zostaną pokazane w tradycyjnej telewizji. 

Oszczędności

Bo tak jest często taniej. W przypadku tradycyjnej telewizji jesteśmy zobowiązani do opłacania drogiego zazwyczaj abonamentu. Zwłaszcza jeśli chcemy mieć dostęp do kodowanych kanałów np. filmowych. W sieci za te same lub nawet mniejsze pieniądze możemy zakupić pakiety, które umożliwią nam dostęp do interesujących nas tytułów. Płacimy więc za to, co rzeczywiście chcemy oglądać, a nie to, co nam się narzuca. Wart podkreślenia jest także fakt, że wiele platform ma w swojej ofercie filmy, które można oglądać zupełnie za darmo, nawet bez rejestracji. Jest to możliwe najczęściej dzięki reklamom emitowanym przed i w trakcie ich trwania. Pokaźną ofertę takich filmów mają m.in. platformy powiązane ze stacjami telewizyjnymi, a więc Player.pl (należąca do TVN), ipla.tv (należąca do Polsatu) i vod.tvp.pl (należąca do TVP). Nie są to może najnowsze produkcje i hity, ale wiele z nich jest warta obejrzenia. Platformy powiązane ze stacjami telewizyjnymi mają zazwyczaj w swojej darmowej ofercie dostęp do archiwalnych odcinków seriali wyprodukowanych i emitowanych przez stację. Jeśli więc ktoś nie ma czasu na oglądanie serialu w tygodniu, może sobie urządzić jeden seans w wolny dzień i obejrzeć na raz kilka odcinków.

Oglądanie filmów online to bardzo ekonomiczne i wygodne rozwiązanie

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby korzystać tylko z legalnych platform internetowych. W sieci znajdziemy wielu dostawców, którzy oferują filmy online za darmo lub w bardzo niskich cenach. Warto jednak wiedzieć, że działają one nielegalnie, gdyż nie mają umów z dostawcami. Taka nielegalna strona często oferuje filmy w bardzo złej jakości. Może się też zdarzyć, że wraz z filmem pobierzemy na dysk wirusa, który będzie mógł usunąć tylko specjalista. A to kosztuje bardzo drogo.