Jak przyspieszyć komputer – kilka prostych porad

Komputery po miesiącach albo nawet latach pracy “lubią” wolno pracować. Aplikacje otwierają się mozolnie, komputer (zwłaszcza laptop) jest głośniejszy i ogólnie praca na takim sprzęcie staje się co raz bardziej irytująca i uciążliwa. Jak temu zaradzić? Okazuje się, że jest kilka sposobów na to, jak przyspieszyć komputer

Odkurz swój sprzęt!

Dosłownie jak w nagłówku: odkurzyć komputer w środku! Przede wszystkim warto zainwestować (lub zrobić to samemu) w odkurzenie elementów chłodzenia komputera i wymianę pasty termoprzewodzącej (najlepiej na 6 Wattową!), której właściwości po latach słabną. Zapobiegnie to przegrzewaniu się procesora i układów karty graficznej, co zwykle sprawia, że komputer odzyskuje dawną sprawność.

Jak przyspieszyć komputer? Oczyść dysk twardy!

Dysk twardy, nawet jeśli tylko przeglądamy internet i oglądamy filmy, z czasem ulega zaśmieceniu. Pomocne może być tu oprogramowanie do oczyszczania twardego dysku z niepotrzebnych plików. Jest to metoda całkowicie bezpieczna. Warto pamiętać, że dla prawidłowej pracy Windowsa (od wersji 7 do 10) potrzeba na dysku C:\ około 30 GB wolnego miejsca. Dobrze jest też dysk twardy od czasu do czasu defragmentować, co ułatwi systemowi dostęp do plików.

Gdy żadne z powyższych nie pomaga!

Jeśli żadna z powyższych metod nie przynosi zadowalającego efektu i nadal w naszej głowie kołacze się pytanie, jak przyspieszyć komputer, pozostaje nam już tylko inwestycja w lepszy sprzęt. Nie taki jednak diabeł straszny, ponieważ już samo dokupienie pamięci RAM może za ok. 100 – 200 zł znacząco przyspieszyć pracę komputera osobistego. Nie zaleca się jednak przetaktowywania (podkręcania) procesora w celu uzyskania większej mocy obliczeniowej. Grozi to utratą stabilności i sprawia, że sprzęt jest podatny na uszkodzenia!