Kanał Polsat News – gdzie znaleźć?

O ile dotąd kanał Polsat News pozostawała jako zakodowany – niedostępny dla większości odbiorców, nieposiadających Cyfrowego Polsatu, to dzięki decyzji grupy Polsat w 2019 roku, jest możliwy do odbioru także przez nadajniki z anteną naziemną.

Program Polsat News

W Polsacie News znajdziemy nie tylko najnowsze newsy oraz informacje z Polski i zagranicy, ale też popularne programy publicystyczne i organizowane debaty między politykami czy ekspertami. Stacja udostępnia swoje łamy dziennikarzom z różnych redakcji, często o przeciwnych poglądach politycznych. Ma charakter opiniotwórczy i kładzie duży nacisk na obiektywne przedstawianie informacji.

Program jest podzielony na pasma – poranne, popołudniowe oraz wieczorne. W paśmie porannym dominują informacje oraz krótkie wywiady z komentatorami życia publicznego i politykami. Po godzinie 10.00 rozpoczyna się Rytm Dnia, czyli pasmo programów popołudniowych, w tym „Godziny Szczytu”, „Punkt Widzenia” czy „Czysta Polska”. Wieczór jest przeznaczony na podsumowania informacyjne dnia i programy publicystyczne.

Jak oglądać Polsat?

PolsatNews ze względu na decyzje o jego odkodowaniu, dostępny jest za pośrednictwem nadajników MUX 4. Oznacza to, że jego odbiór jest możliwy przez każdego użytkownika odbiornika telewizyjnego w standardzie DVB-T2 lub DVB-T.

DVB-T2 HD to dalszy rozwój poprzedniego standardu anteny cyfrowej DVB-T, który nie transmitował programów w wysokiej rozdzielczości (HD). DVB-T2 HD to zmienił – obraz HD przesyłany jest teraz także do telewizora za pomocą anteny. DVB-T2 HD opiera się na technologii kodowania HEVC (znanej również jako H.265), która szczególnie wydajnie kompresuje duże ilości danych w obrazach o wysokiej rozdzielczości.

Jakie są zalety DVB-T2 HD?

Dzięki DVB-T2 HD w końcu możliwe jest odbieranie obrazów w wysokiej rozdzielczości – czasami nawet z jeszcze wyższą jakością (pełny obraz zamiast transmisji półobrazowej) niż ma to obecnie miejsce w przypadku odbioru satelitarnego i kablowego. Ponadto w DVB-T2 HD można nadawać więcej stacji niż dotychczas w DVB-T – mimo że niektóre częstotliwości są przenoszone do sieci komórkowych.

W przypadku kiedy posiadasz starszy odbiornik telewizyjny, konieczne jest zakupienie specjalnego dekodera. Niekiedy jednak nawet przy korzystaniu z najnowszych telewizorów, Polsat News nie będzie możliwy do odbioru. To efekt jeszcze niewielkiego zasięgu nadajników MUX 4. Aktualnie nadajniki pokrywają swoim sygnałem 45% powierzchni Polski. Jednak docelowo ma to być 70%, zatem inwestycja w tą technologię jest zdecydowanie opłacalna.