Zalety telewizji online

Tradycyjna telewizja powoli, ale konsekwentnie traci na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na oglądanie telewizji przez Internet, bo uważa, że to dla nich korzystniejsze rozwiązanie. Masz wątpliwości, czy dla ciebie też? Spróbujemy je rozwiać. Oto najważniejsze zalety telewizji internetowej.

TV photo

Brak umowy i innych zobowiązań

– Nie musisz wiązać się długoterminowymi umowami z nadawcami. Za telewizję tradycyjną musisz co miesiąc płacić abonament. I to, jeśli wybierasz pakiet rozbudowany, całkiem spory. Na dodatek umowę musisz podpisać na długi czas, minimum dwa lata. Tymczasem darmową telewizję przez internet oglądasz bez podpisywania żadnych umów. Niektórzy nadawcy proszą, tylko żebyś się zalogował. Dostęp do płatnej części serwisu też nie wymaga wielomiesięcznych umów. Możesz np. wykupić dostęp do wybranych kanałów tylko na miesiąc lub nawet zapłacić za obejrzenie jednego filmu. Decyzja należy do ciebie.

– Możesz oglądać, co chcesz. Telewizje internetowe działają trochę jak platformy VoD – umożliwiają dostęp do filmów i programów, które były kiedyś emitowane na ekranie. Ty więc wybierasz, co chcesz oglądać. Jeżeli w danym momencie w programie telewizyjnym nie ma dla ciebie nic interesującego, możesz zajrzeć do „archiwum” i kliknąć np. tytuł filmu czy programu, którego nie zdążyłeś kiedyś obejrzeć, lub chcesz go obejrzeć jeszcze raz. W tradycyjnej telewizji takiego wyboru nie masz. Albo oglądasz to, co w danym momencie proponuje nadawca, albo w ogóle nie włączasz telewizora i szukasz innego sposobu na spędzenie wolnego czasu.

– Nie musisz prosić o zgodę na instalację ani przejmować pogodą. Telewizja internetowa nie wymaga anteny satelitarnej. Nie musisz więc wykłócać się z administratorem budynku, by pozwolił ci ją zainstalować na dachu czy fasadzie. Poza tym anteny satelitarne są niestety niezwykle wrażliwe na warunki atmosferyczne. Wystarczy rzęsisty deszcz lub nie daj Boże śnieg i obraz znika, bo sygnał z satelity nie dociera do telewizora. Czasem przerwy trwają bardzo długo. Pół biedy, jeśli się to zdarza w trakcie jakiegoś nudnego programu. Gorzej, gdy obraz znika w kluczowym momencie filmu. Szlag cię wtedy trafia, bo wiesz, że nic nie możesz zrobić. W przypadku telewizji internetowej takich przykrych niespodzianek nie ma. Może zdarzyć się awaria, gdy np. koparka przetnie światłowód, albo tir wypadnie z drogi i uderzy w maszt z nadajnikami, ale to na szczęście niezwykle rzadkie przypadki…

Niski koszt i dostępność

– Nic nie kosztuje. Płacisz tylko za internet, który jest ci przecież potrzebny nie tylko do oglądania telewizji. Myślisz, że to żart? Nic podobnego. Wpisz w przeglądarkę frazę: telewizja za darmo online i już możesz wybierać i przebierać wśród propozycji. Trzeba uczciwie przyznać, że za dostęp do niektórych kanałów trzeba zapłacić, ale wielu nadawców udostępnia swoje materiały zupełnie bezpłatnie. Są wśród nich filmy online, programy rozrywkowe, informacyjne, programy dla dzieci. Musisz się tylko przygotować na to, że ich emisja będzie przerywana reklamami.

– Nie musisz mieć telewizora, by ją oglądać. Kiedyś wyboru nie było – aby obejrzeć jakiś film lub program, musiałeś wrócić do domu i zasiąść przed telewizorem. Tymczasem telewizję internetową możesz oglądać na dowolnym urządzeniu mobilnym: smartfonie, tablecie, laptopie. I to tam, gdzie akurat jesteś, czyli np. w autobusie, w drodze do pracy, na pikniku, czy nad jeziorem. Do telewizji internetowej masz nawet dostęp za granicą. Pewnie nie raz, będąc na jakimś wyjeździe, tęskniłeś za naszymi rodzimymi programami i filmami. Teraz już nie musisz. Telewizją internetową możesz oglądać, wylegując się na plaży w Hiszpanii.

– Oglądasz programy i filmy online, gdzie chcesz i o dowolnej porze. To bardzo ważne. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz trudniej nam wygospodarować trochę czasu na relaks. Często bywa więc tak, że gdy w tradycyjnej telewizji leci nasz ulubiony serial czy program, my akurat mamy do załatwienia jakieś bardzo ważne sprawy. I z oglądania nici. W przypadku telewizji internetowej takiego problemu nie ma. Gdy masz czas, oglądasz program czy film na żywo tak jak w tradycyjnej telewizji. Gdy nie, wchodzisz na stronę nadawcy, klikasz w wybrany tytuł i oglądasz go później.